Nepoměrně lepší poměrný volební systém

Zdroj obrázku: http://mexicanpointyboots.biz/mexican-pointy-shoes-for-the-young/Je advent, období klidu a rozjímání a považte tradiční, konzervativní, pravicová strana se v jeho průběhu rozhodne zrušit nikoliv pár svých buněk (jak někdy nepřesně uvádějí média), ale rovnou dvě oblastní organizace ODS. A víte co? Je to tak dobře, vždyť už také bylo na čase.

Volič se nakonec i tentokrát dočkal sebereflexe politické strany. Jsem ale přesvědčený o tom, že této sebereflexi se tradičním stranám bohužel nedostává svévolně, iniciuje jí nikdo jiný než sám volič svým hlasem. Ve chvíli kdy volí strany typu VV, nebo ANO dává jasně najevo svou nespokojenost a vybízí k bezodkladné změně. Ve chvíli kdy jedna výzva nepomůže, přijde druhá (tu poslední tentokrát doprovázel i výrazný pád pravice). Zmiňovaná „bezodkladnost” se tím sice relativizuje, nicméně účinek je i tak zaručený. Važme si poměrného volebního systému!

Paul Robert Wilson, mimo jiné toho času zpěvák kapely The Plastic People of the Universe a člověk, kterého si velmi vážím, mi v jednom rozhovoru před léty řekl:
Poměrný volební systém je na ...
A dále vysvětloval, že malé strany stejně nemají na nic vliv a tvoří spíše překážku demokracie. Tehdy to znělo logicky, s odstupem času se ale jednoznačně neshodneme.

Jakkoliv jsem vždy patřil k zarputilým kritikům rychlokvašených „B” stran („B” dle příjmení jejich předáků – zakladatelů) a opakovaně pohrdal nespočtem přešlapů, kterých se dopouštěly, jedno jim upřít nelze. Jejich volební úspěch vždy znamenal důslednou revizi a přinesl dlouho čekávané změny uvnitř tradičních stran. Nemyslím rozhovory o změnách, myslím realizaci změn. Změn, ke kterým by se bývala tradiční strana jakou je ODS sama od sebe nikdy neodhodlala. Změn, díky kterým byla zjednána náprava a které nemalou měrou přispěli k opuštění Řitky (pan starosta snad již prominul).

Bez „B” stran bychom jen velmi zdlouhavě dosahovali změn tradičních stran. Naopak tradiční strany by jen obtížně dokazovaly prázdnost jejich předvolebních slibů (těžko zpochybňovat něčí práci, když ještě nebyla odvedena). Ve většinovém volebním systému by „B” strany ani nebyly přítomny, výsledky voleb by neodpovídaly mínění voličů ve volbách. A sebereflexe? Raději nedomýšlet.

Přestože je opatření Republikového sněmu ODS (zrušení oblastí Praha 10 a Praha 11) drastické a jeho dopady fatální, bylo z mého pohledu nevyhnutelné a mělo přijít mnohem dříve. Nelichotivé nálepky „politická mafie”, „zátoka sviní”, „strana špičatých bot” a jiné nespadly z nebe, rodily se právě v těchto obcích. Kdyby mělo být po mém, na střídačce by se ocitli již před komunálními volbami, čímž bychom se vyhnuli návazným excesům tehdy ještě stále vlastních hráčů v poli.
Hasta la vista, los play boys! Muchas gracias.
— Jarda Martin
Připomínám, že to není poprvé co se vedení ODS odhodlalo k rozpuštění oblastní organizace. Zlým jazykům, které mají toto opatření za nefunkční doporučuji článek Jaroslava Mítha, který je opačného názoru a na rozdíl ode mě, má přímou zkušenost.