Pojďme se pro jednou (ne)regulovat

Povolovat, neutahovat! Zdroj obrázku: http://www.ovak.cz/index.php?document=112Člověk je tvor nerozumný, roztržitý, agresivní, asociální, svobodomyslný, nezodpovědný, trpící neřestmi, nemající pud sebezáchovy. A proto je nutné jeho chování do důsledku regulovat a případná porušení tvrdě postihovat. Již v přípravné fázi regulací je třeba dbát na to, aby celá agenda byla dostatečně rozsáhlá, zaměstnala dostatečný počet úředníků a předepsala adekvátní počet formulářů.

Z těchto předpokladů se patrně rozhodlo vycházet několik předkladatelů zákonů. Jak jinak si vysvětlit současnou kumulaci perel v podobě staronového zákazu kouření v restauracích, zavedení povinnosti používání bezpečnostních helem pro děti, regulace prodejní doby v maloobchodě a velkoobchodě?

Víte co mě na těchto návrzích trápí nejvíce? Ten prvoplánově křehký obal s nápisem „aby se vám lépe žilo”. Pojďme to vzít postupně od nejvíce zbytečných.

Na Štědrý den všichni doma!

Už vám někdy na Štědrý den došel toaletní papír? Stejně jako většina z vás, my trávíme Vánoce pohromadě, v rodinném kruhu a vězte, že jsme podcenili úměrně vyšší spotřebu. Kdyby tento Sněmovní tisk 275 prošel a aktuální návrh zákona byl již v platnosti, patrně by se u nás zvýšila poptávka po tištěných médiích a snížil uživatelský komfort. Pokud k tomu kdy dojde, slibuji, že vždy na Štědrý den zajistím toaletní papír potištěný tímto zákonem.

Ale vážně. K tomuto senátnímu návrhu zákona vláda uvádí, že: „..chápe snahu předkladatelů o to, aby rodina byla ve svátek a na Štědrý den pohromadě”. Přiznám se, že já nikoliv. Co je komu do toho, kdy já budu, nebo nebudu s rodinou? Neměl bych k tomu dostat i nějaké kvóty a rovnou podporu při jejich splnění? Připomínám, že k tomu kdy, jak a za jakých podmínek se pracuje už jedna knížka existuje. Jmenuje se Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce a vězte, že v platném znění práci ve svátek řeší.

Hospody, hospody a restaurace!

Kolikrát už jsme tuhle hru hráli? Nikam to nikdy nevedlo. Hospody a restaurace nejsou oproti zastávkám MHD a úřadům veřejným prostorem. Do hospody nekuřák nemusí, na úřad ano. Zde je výčet angažovaných skupin:
  • Provozovatel;
  • Personál;
  • Zákazník.
Ti jediní vědí, zda-li je jim lépe v kuřáckém, nebo nekuřáckém prostředí, nebo zda-li je nejvýhodnější učinit funkční kompromis. Všimněte si, že v tom výčtu tak nějak chybí zákonodárce.

Jsem odnaučený kuřák. V zakouřené restauraci si oběd nedám a jdu jinam. Věřím, že takové prostředí může naopak jiným vyhovovat a třeba jich je v dané lokalitě i většina. Provozovatele nejúčiněji reguluje poptávka, ta je s přímým vlivem na případné úpravy v poskytování služeb. Od toho se odvíjí v jakém prostředí pracuje personál a jaká je kvalita zákazníkovi poskytovaných služeb. Provozovatelé nemohou lokální poptávku ignorovat. Přišli by o provozovny, které by obsadili schopnější.

V hospodách je to ještě jednodušší, jsou samoregulační. Za nekontrolovatelné pití hrozí facka, stejně jako za to, že někomu kouříte pod nos.

Helmy na hlavách dětí!

Proč by nezletilý lyžař, snowboardista a cyklista měl mít povinnost nosit helmu a plavec nikoliv? Byli jste nikdy na Slávii? Víte jak tam klouže podlaha? Dále pak skoky do vody při venkovním koupání ročně přivodí řadu úrazů. Jak je možné, že není povinnou součástí koupací výbavy ochrana páteře?

Do dnes potkávám na sjezdovkách rodiče, kteří nechají své děti lyžovat bez helmy. Jako rodič si o jejich způsobu výchovy mohu myslet cokoliv. Podcenění rizik, hazard se zdravím vlastních dětí? Možná, ale jde o jejich (chybné) rozhodnutí.

Několikrát jsem se na vlastní hlavě při snowboardingu přesvědčil, že helma je potřeba. Říkám to všem okolo sebe, ale opravdu čemukoliv může pomoci existence dalšího jednoúčelového zákona?

Nemůže a nepomůže. Dle mého nejhlubšího přesvědčení žádný z výše uvedených návrhů nikterak nezlepší kvalitu našeho života. Žádný z těchto návrhů nepotřebujeme.