Andrej, Adriana, Ano a Anistrát hl. m. Prahy

Primátorský, transparentně (ne)existující 1/2 melounMé očekávání výkonu stran koalice na pražském magistrátu nebylo nikterak přehnané. Dosavadní koalice představuje poněkud nesourodý slepenec (v rámci zachování korektnosti dodejme, že totéž lze říci o jakékoliv jiné koalici). Najdeme zde politické matadory, nováčky, přeběhlíky, přebíhající a dosud nerozhodnuté (to zas tak obvyklé není). Soudě dle postů v radě v poměru pět pro ANO, tři pro ČSSD a tři Trojkoalici a dle dlouhodobějšího směřování čelních představitelů těchto těles bych koalici hodnotil jako levo-levou.

Poté co koalice nad očekávání mnohých přežila tři měsíce (děkovat by za to měla mimo jiné exTop09, nyní nezařazené Monice Krobové Hášové, která vstala ze střídačky poté, co se Matěj Stropnický znovu rozhodl být Matějem Stropnickým) uzrál čas na malé bilancování.

Rozhodl jsem se proto sestavit malou hitparádu toho nejzajímavějšího:

1. Krnáčová a její ztracený a znovu nalezený půlmeloun

Jde tak trochu o relikt minulosti, který pronikl až do primátorských dob. Tento nasvědčuje, že některým již je lépe. No a ti druzí patrně musejí ještě chvilku počkat. Tak dlouho paní primátorka popírala existenci svých odměn, až byl její roční bonus ve výši 505 tisíc korun potvrzen oficiálním dokumentem ministerstva.

Od počínání bývalé paní ředitelky se distancovala i opěvovaná Transparency International.

2. Diskuse je přežitek

V čase nás tento bod vrací do dne, kdy se stala Adriana Krnáčová primátorkou. Mluvit (nikoliv však diskutovat) se rozhodla až po svém zvolení. Nominační projev se „prostě“ nekonal.

Dalším pěkným příkladem budiž zrušené a znovu svolané zastupitelstvo. Konání zastupitelstva v době před schválením rozpočtu? Zbytečné...

3. Šalinkarta za pětku na den

Inspirace patrně přišla z dotací vlakové dopravy rodné země. Surfování na populistické vlně je fajn, hloupé je, že náraz do pobřeží je nevyhnutelný. Překvapivě tu atrakci někdo musí zaplatit. Kdo se o to prosil? Vždyť už nyní má Praha jízdné MHD hluboko pod průměrem evropských metropolí.

Změna sazeb v polovině roku? To je panečku nápad! Dochází tím k paralyzování cashflow prvního pololetí, z důvodu vyčkávání cestujících na levnější cestování od poloviny roku. Málem bych zapomněl: „Řídit stát jako firmu“.

4. Zvlhlá Blanka

Ne, opravdu se nejedná o převzatý text Strany svobodných občanů z poslední doby. Řeč je o kabelech tunelu, které nejsou v kondici. A to ani po auditu všech auditů, smíření všech znepřátelených, kontrolách všech kontrol. Je zajímavé sledovat jak upadá do pozadí zajmu dokončená(?) stavba, která podle posledních odhadů paní primátorky měla být otevřena v březnu.

Jeden by řekl, že když nic jiného, tak přestřihávání pásek by mělo být oblíbenou disciplínou primátora. Ani zde, zdá se, není vůle.


5. Autem do Prahy? Tak to koukej zacvakat

Zlevnili jsme Vám MHD a někdo to zaplatit musí. Za přemístění auta do Prahy platíte málo, zaplaťte víc. ANO nejlépe ví jak a jakými prostředky má probíhat každodenní migrace obyvatel po městě. A vůbec, je tady příliš mnoho aut.

6. Já Vám dám kongresy

Po posledním přeskupení sil v dozorčí radě a představenstvu převzal z rukou hlavního města kontrolu nad Kongresový centrem sám ministr financí. Nepochybně tak činí s péčí řádného hospodáře.

Seznam by asi volně mohl pokračovat. Paměť je ale milosrdná, selhává nám. Udržet v paměti výčet těchto vzorových přešlapů uvnitř jednoho kvartálu nevyžaduje hlubší trénink. No nevím, dle všech doporučení členů ANO mi asi nezbude, než se na zkusit zeptat Babiše.