Google (drive) nepodporuje webhosting

Mám rád Google, rád využívám služby z jejich širokého portfolia. Jako každé malé dítě pochopitelně nejsem rád, když mi někdo bere moje hračky. Toho se Google čas od času dopustí tím, že některé z těchto mnou používaných služeb ukončí podporu. Jsou dost velcí na to aby si to mohli dovolit a tak mi povětšinou nezbyde než chvíli remcat a pak najít alternativní řešení. Nejinak tomu bylo i v případě ukončení podpory webhostingu na Google drive. Tak dlouho vyhrožovali, že to utnou, až to nakonec opravdu uťali. Jako většina uživatelů jsem samozřejmě veškerá avíza o ukončení služby ignoroval (vždyť to fungovalo léta bez problému). To poslední mi dorazilo do mailu 18. 8. 2016 s tím, že po 1. 9. 2016 je konec. V mém případě konec reálně nastal někdy v polovině října tohoto roku.

Koukám, že mám nějak rozbitý blog (který pohání Blogger). Vypátral jsem, že příčina tkvěla v tom, že se nedotahují vzdáleně odkazované javascripty a CSS dosud hostované na Google drive. Vše odkazované jako: googledrive.com/host/[id] není dostupné přesně tak, jak mě Google informoval.

Nejsnadnější opravou by bylo umístit vzdálený obsah přímo do šablony (Blogger), to ale není pěkné řešení. Zkusil jsem vy/zneužít služby https://sites.google.com/ a odkazovat se na přílohu umístěnou tam. Neúspěšně, rovněž blokováno. Google zdá se obecně přestal být ochotným poskytovatelem webhostingu a tak nezbylo než se podívat jinam. Javascript nakonec hostuji zdarma na službě třetí strany.

Externí CSS styly byly tak malé, že nestály za další experimenty a tak jsem je umístil přímo do šablony Bolgger.

Není to ideální, nicméně, je to funkční.